نصب درب ضد حریق

آشنایی با مراحل نصب درب ضد حریق

نصب درب ضد حریق در کلیت همانند درب های ضد سرقت میباشد اما از آنجا که درب ضد حریق دارای اهمیت بیشتری از نظر ایمنی میباشد حتمن میبایست توسط پرسنل شرکت به طور دقیق انجام شود.

حمل درب ضد حریق در طبقات میبایست توسط چهار نفر انجام شود تا از آسیب دیدگی درب جلوگیری شود.

در ساختمان های مرتفع و برج های مرتفع با صلاح دید شرکت میبایست درب ضد حریق توسط جرثقیل در طبقات قرار گیرد.

چهار چوب درب از ورق کربنی st37 میباشد و درب با روش غرق در بتن و نصب بر روی فریم و روش رولت بولت میتوان انجام شود.

نصب درب ضد حریق در دیوارهای پارتیشنی با غرق در بتن:

قبل از نصب چارچوب درب ضدحریق حتما فضای موجود را اندازه‌گیری کنید سپس  داخل چهارچوب درب ضد حریق را با ضد زنگ عایق کنید تا مانع پوسیدگی و دوام بیشتر درب شود. حتما اندازه قطر دیوار را کنترل کنید تا موجب دویدگی و پیچیدگی چارچوب نشود. پس از آن چهار چوب درب ضد حریق شاقول و تراز شود. در مراحل بنایی از حرکت آن جلوگیری کنید. چهارچوب انتظار طوری نصب شود که سطح بالای پاخور آن با سطح کف نهایی مماس شود و پایین تر و یا بالاتر از آن نباشد. پس از اتمام بتن ریزی و گچ کاری و پایان رنگ کاری می‌توانید لنگه درب ضد حریق را جاگذاری کنید.

طریقه نصب درب ضد حریق به روش رول بولت:

در صورتی که دیوار هایی که می‌خواهید درب ضد حریق را بر روی آن نصب نمایید از مقاومت کافی و مناسب برای نصب توسط رول بولت برخوردار باشد (مانند دیوار های بتنی، ۳۵ سانتی متری آجری) می توانید از این روش استفاده کنید.  البته در صورت استفاده از سفال تیغه ای می­‌بایست حداقل ۱۵ سانتی‌متر از لبه داخلی فریم را با ملات ماسه سیمان آستر سازی و مقاوم کنید. در غیر اینصورت درب ضد حریق شما دچار پیچش میشود.

 

برای نصب ابتدا باید از تراز و شاغول بودن محل نصب و صاف بودن سطح مطمئن شوید سپس درب را چند مرتبه باز و بسته کرده تا از عملکرد صحیح قفل آنتی پنیک و لولاهای ضد حریق اطمینان حاصل کنید.

پس از تراز کردن ضلع های مختلف چارچوب، آن را در محل خود تا انتهای عملیات بصورت ثابت نصب کرده و توسط دریل از محل سوراخ های تعبیه شده در چهارچوب مطمئن شوید و سپس اقدام به سوراخ کردن دیوار ‌نمایید.

حال مجددا از تراز بودن چارچوب اطمینان حاصل نموده و رول بولت به حفره های ایجاد شده ‌وارد کنید. توجه داشته باشید که پیش از ورود رول بولت ها توسط یک پیچ گوشتی و یا یک میله و چکش رول بولت ها را تا انتها وارد سوراخ ها نموده و بعد توسط آچارهای مخصوص اقدام به محکم نمودن پیچ های رول بولت کنید. پیچ ها باید بصورت تدریجی و همزمان با یکدیگر محکم شود تا تراز درب به هم نریزد.

 

نصب درب ضد حریق بر روی فریم به روش جوش دادن:

ابتدا فریم انتظار با ابعاد یک سانت بزرگتر از درب به طور استاندارد ابعاد 106*211 میسازیم در ساخت فریم انتظار درب ضد حریق حتمن میبایست از قوطی به ابعاد 4*8 استفاده کنید زیرا استفاده از ابعاد کوچکتر موجب پیچشش و دوندگی درب میشود.

درب ضد حریق را از قسمت پشت (قسمتی که لبه پرواز ندارد) وارد چارچوب فریم انتظار نموده سپس آن را کاملا تراز و شاقول کرده و درب را چند مرتبه باز و بسته کنید و از عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

سپس درب ضد حریق را از محل سوراخ های تعبیه شده در قسمت داخلی چارچوب با چند خال جوش به صورت موقت و بعد از اطمینان مجدد از تراز و شاقول بودن، موقتا نصب کنید. پس از نصب موقت عملکرد درب را کنترل کنید و درب را چند بار باز و بسته نمایید سپس اقدام به جوش دادن کامل نمایید.

نصب درب ضد حریق
نصب درب های ضد حریق
WhatsApp chat